Jdi na obsah Jdi na menu
 


  Dokončení - Dvě události...
      Člověk dělá chyby v každé své činnosti a kdo nepřipustí, že je to přirozené není soudný. Tak se stalo, že Zdeněk G. (exligový a mezinárodní rozhodčí) musel absolvovat nedávnou kvalifikaci o nejvyšší rozhodcovské příčky. V podmínkách, kdy se český volejbal zmítá v problémech a ty mají dopad i na mezilidské vztahy uspěl. Zdeněk G. našel ztracené a dělá klubu čest.
Bř.Habarta, 26.6..09Dvě události a obě pozitivní.

        Včera jsem měl "informační" den. Sešel jsem se se dvěmi muži, přímými aktéry událostí, které mi přinesly radost. Nejprve s účastníkem zájezdu kopřivnických volejbalistů a činovníků do Markgroningenu, kde se učastnili 29..ročníku Mezinárodního turnaje mužů a žen a posléze s člověkem, který se svou pílí opět vypracoval na výsluní rozhodcovského nebe.

        Je pátek 19.6.09, ráno. Pět automobilů, obsazených volejbalisty se vydává na dlouhou cestu, někam ke Štutgartu, který je od Kopřivnice vzdálen asi 850 km, aby tam reprezentovali kopřivnický volejbal, jako už poněkolikáté. Někteří měli ještě o starost více, neboť vstávali kolem 2 hodiny ranní, aby směřovali do Znojma, kde na ně čekal Jirka Tobolák (alias Čobol) a pak přes Rakousko do cíle. Jiní "to vzali" přes Nový Jičín, kde naložili tolik potřebnou surovinu pro naše hostitele a vlastně i pro nás, tedy pět sudů kvalitního moku Radegast. Pak rychle do Brna, kde v tamním Makru doplnili zásoby pro postižené závislostí na tabáku a vodce. Vše probíhalo bez zádrhelu a tak světe div se, kolem 17 hodiny byli naši na místě, před markgroningenskou sportovní halou. Tam se naši směle vrhali do otevřených náručí našich přátel a došlo i na přenos bakterií formou polibků. Ubytování, účast na uvítacím večírku, to byly další příjemné povinnosti naší delegace.
        Sobota nezačala dobře. Naši se sice tentokrát na slavnostní zahájení turnaje dostavili včas (po loňských zkušenostech bylo třeba zahájit "osvětu" o chování člověka na návštěvě a snad i slova předsedy Jindřicha T. našla posluchače), ale chyběl Eda Ch. Doplatil na zvyky a hrátky sportovců, kterí si navzájem dělají radost tím, že druhého přivedou do nesnází. Tak se stalo a Eda své svršky nemohl najít.  A začalo se hrát. Kopřivnice postavila dvě družstva - muže a starší juniory. Muži, snad pod vlivem nějaké epidemie (Roman B. měl něco s loktem, Tomáš K. s ramenem a Čobol měl svalovicu, jak to sám nazval) začali vlažně. Postupem času se lepšili, ale trocha smůly jim zabránila umístit se do skupiny o lepší umístění. Junioři hráli pěkná utkání a bojovali rovněž statečně. Byli však nakonec smutní, že nedosáhli lepší, než 11. příčku. Muži obsadili 8. místo a tak už jen těžko se bude opakovat situace, kdy před léty Kopřivnice třikrát po sobě tento turnaj vyhrála. Svou pozitivní stopu zanechali i naši činovníci.

...pokračování v dalším příspěvku

      To když náš předseda jednal v neděli se starostou města Markgoningen a předsedou jejich tělovýchobné jednoty. Jednání byla dlouhá a přínosná, napsal by politik. Pravda je, že byla přátelská a s několika přáními zdaru, takže bude nyní důležité, co si obě strany budou pamatovat. V sobotu na závěr, halu zahalila mlha, neboť na řadu přišel dýdžej a mladí tancovali (jestli se vůbec tento pohyb dá popsat jako tanec), starší šli za svými dlouholetými přáteli, aby okusili "jejich" Mochito a jiné nápoje.
      Neděle přinesla vyvrcholení v podobě finálových utkání hráčů obou pohlaví. V něm se uplatnila naše diplomacie, protože obě utkání nakonec rozhodovali naši zástupci a vedli si skvěle. Odpoledne přišel čas na vzpomínky a přání, aby se například Obamův sen naplnil, sen o tom, kdy nikdo nikdy nebude nikým ohrožován, kdy Poláci se budou objímat s Rusy, Slováci budou kamarády s Maďary, Palestinci s Izraelci, Korejci s Japonci a Němci s Francouzy. Aby se prostě žilo dobře a hezky. Konstatovalo se, že i v této nepěkné době působí ostrůvek přátelství mezi našimi spřátelenými kluby a lidmi jako oáza zeleně na poušti.
       A v pondělí domů. Lidé zase na sebe naskákali, aby dali průchod emocím, líbali se a slibovali, že v srpnu na turnaji v Kopřivnici se opět sejdou. Poslední zamávání, směr Česká republika.
Pozn.:  ... o druhé události třeba zítra.
Bř.Habarta, 24.6.09

     


7. ročník mezinárodního turnaje
 

         Za krásného, leč trochu chladného počasí přivítali organizátoři turnaje v juniorské kategorii celekm šest chlapeckých družstev, kteří se dne 13.6.09 představili publiku a aby svedli boje v jedné skupině, systémem každý s každým, na dva vítězné sety. A tak ti co se dostavili (já to nebyl a mrzí mne to, i když jsem to nemohl ovlivnit) mohli porovnávat jak "dělají mládežnický volejbal" ve Zlíně, Novém Jičíně, Kopřivnici, Frýdku-Místku a také v Polsku. O úvod se postaral starosta města ing.J.Jalůvka a to také proto, že nechyběla ekipa z družebního města Myszkówa a Sosnowieca. Organizační úspěch trochu zkalila skutečnost, že do kategorie juniorek se přihlásil tak malý počet účastníků, že nebylo možné tuto část turnaje uskutečnit. Z důvodů výše uvedených vám, čtenáři, nemohu poskytnout podrobné informace o výsledcích jednotlivých utkání. Mohu však uvést výsledné pořadí a to bylo takové:
       1. Zlín, 2. Nový Jičín, 3. Myszków, 4. Sosnowiec, 5. KV Kopřivnice, 6. Frýdek-Místek

Bř.Habarta, 22.6.09
 


A přece se točí!

 

 

 

 

        Teď už přesně nevím, kdo je autorem slavného výroku, zda to byl Galileo, nebo Koperník, nebo dokonce Julius Fučík, alias Horák (myslím to v legraci), když je popravovali za jejich přesvědčení. Buď jak buď, nadpis tohoto příspěvku se mi hodí, když chci popsat dění v našem klubu.
        Po dlouhých tahanicích a sporech se podařilo pár věcí. Posuďte. Máme připraven koncept smlouvy, který by měl řešit neutěšený stav mezi nájemcem a pronajímatelem venkovních volejbalových hřišť a klubovny s kuchyňkou. V nejbližší době ji budeme konzultovat s pronajímatelem (Správou sportovišť) a naše "klubové barvy" budou hájit Mojmír Neuschl a Mirek Konůpka. O nic víc a o nic méně nejde, jde o spravedlnost a snad se i v těchto dobách, kdy se moc nenosí ujme vlády a oba subjekty budou mít nakonec rovný nájemní vztah.
        Potěšitelný je také fakt, že se "výboři" rozhodli a také provedli řádný úklid ve skříňkách v klubovně a majetek, který je bez diskuzí volejbalový označili inventárními čísly. Takovýto seznam nakonec bude součástí výše uvedeného jednání a bude tak snad nad slunce jasné, že boj o naše práva je v tomto případě oprávněný. Na řadě nyní je sesumarizovat i majetek běžné spotřeby, dresy, míče, sítě a pod.
        O trenéry a vůbec lidí, kteří pomáhají volejbalu v Kopřivnici je nouze. Jinak je tomu v případě E.Stuchlíkové, která se rozhodla zúročit své bohaté volejbalové zkušenosti tím, že bude trénovat žačky. Kdyby se tak něco podobného podařilo u chlapců, to by bylo.
         Volejbalový klub nespí na vavřínech. Budoucí činy nakonec dosvědčí, zda je tomu tak.
Bř.Habarta, 11.6.09
 


Klobouk dolů

 

 

 

 

 

 

       před tím, co dokázali štramberští volejbalisté. Bylo to krátce po vzniku jejich klubu co jsem se, coby čerstvý student kopřivnické průmyslovky, chodíl dívat do Štramberka na volejbal. To byl rok 1961 a po rychlých postupech z nižších soutěží se dostali muži až do národní ligy. Kdo by nevzpoměl na urputné boje venku, před sokolkou, nebo i v ní, kdy sváděli bitky s předními celky ligy české i slovenské. Obdivoval jsem umění bratrů Schenkových, Jardy Hykla Jendy Hanzelky, bratrů Sochových i tomu s jakým entuziasmem dokázali čelit soupeřům zvučných jmen.
      Štramberáci byli a jsou vždy svérázní. Vážím si jich i proto, s jakou odvahou řešili "normalizaci", nenajdete asi jiné takové městečko s tolika lidičkami, co ji nechtěli snášet a emigrovali. Nyní však všichni slaví. Padesát let volejbalu ve Štramberku vzpomenou i ženy, které hrály II.ligu i generace, která později své schopnosti rozvíjela v Kopřivnici (E.Chalupa, Sopuch, J.Šustala, J,Hykel a bratři Sopuchové Jiří a Ivan). V sobotu 27.6.09 se určitě znovu sejdou i ti, co jsou životně svázáni s Austrálií, Kanadou a jinými krajinami.. Přijdu také, protože mezi nimi mám mnoho přátel a jsem tomu rád.
     Ať se vám daří štramberáci!
Bř.Habarta,11.6.09
 


Nic není tak dokonalé,

 

 

 

 

 

 

      aby to nemohlo být lepší. Asi tímto rčením se řídily kompetentní orgány FIVB. Opět vstoupily do hry zvané volejbal, aby pozměnily jeho pravidla a charakter. Vysvětlení jejich kroků se ke mě nedostalo, myslím si však že důvody jsou nasnadě. Chtějí, aby se volejbal ještě více zatraktivnil pro diváky, televizní společnosti a sponzory, kteří přiznejme si, vkládají do volejbalu nemalé peníze. Soutěže, řízené FIVB mají již níže uvedené změny zabudovány do svých hracích předpisů, u nás se zavedení změn teprve připravuje a jestli vstoupí v platnost do soutěží řízených ČVS a ostatních ještě do začátku nových ročníků, se neví. Přesto, milý čtenáři, dovol, abych tě s nimi seznámil.

DOTEKY SÍTĚ         Dotek sítě hráčem není chybou, pokud nepřekáží ve hře, to platí i pro jiné předměty sítě vně anténky.
Chybou hráče je (mimo jiných), když soupeři překáží ve hře dotekem horní pásky sítě, nebo dotekem anténky nad sítí v průběhu jeho akce hraní míče, také, když současně s hraním míče využije síť jako podpory a také, když provede akci, která brání legálnímu pokusu soupeře hrát míč.
DOTEK SOUPEŘOVA POLE
Dotknout se soupeřova pole jakokoliv jinou částí (kromě nohou, kdy část nohy musí zůstat ve styku se středovou čarou, nebo přímo nad ní) je dovoleno, nesmí ovšem bránit soupeři ve hře.
HRA NAD SÍTÍ
Jestliže současné doteky obou soupeřů nad sítí vedou k prodlouženému kontaktu s míčem, hra pokračuje.
LIBERA
Pro soutěže FIVB a světové soutěže dospělých se družstvo může skládat z max. 14 hráčů (max.12 řádných hráčů).
Každé družstvo má právo z hráčů určit až 2 libera. Jedno, určené trenérem před začátkem zápasu je hrajícím liberem. Druhé libero je rezervním liberem. Trenér má právo vyměnit hrající libero za rezervní z jakýchkoliv důvodů, avšak jen jednou za zápas. Původní libero nesmí vstoupit do hry pro zbytek utkání. V případě namoci nebo zranění rezervního libera může pro zbytek utkání trenér určit rezervním liberem kteréhokoliv hráče, který není v okamžiku nového určení na hřišti.
STŘÍDÁNÍ
Skutečný požadavek ke střídání hráčů je jejich vstup do zóny střídání, připravených ke hře, bez řádného přerušení. Žádost o střídání je potvrzena a ohlášena zapisovatelem (bzučák), eventuelně zapískáním druhého rozhodčího.

  Přeji, aby ses v tom vyznal a doufám, že brzy přijde ve známost i výklad těchto změn v pravidlech, aby se volejbal stal sportem jednoduchým a snáze se odvíjejícím.
Bř.Habarta, 4.6.09
 


Akci ne ledajakou

 

 

 

 

 

 

    hodlají uspořádat organizátoři 7. ročníku Mezinárodního turnaje juniorů a juniorek  Podle přihlášených družstev se zdá, že o skvělou podívanou nebude nouze. Posuďte sami. Turnaje, který proběhne na venkovních kurtech KV Kopřivnice v sobotu 13.6.09, od 8.30 hod. se účastní dvě ligová družstva juniorů z Polska (Myszków a Sosnowiec), ligový Zlín a naše ligové družstvo juniorů, také extraligový Nový Jičín, Havířov, Frýdek-Místek a možná i další, pokud se do zítřka přihlásí.
     Opačné pohlaví bude zastoupeno naším družstvem, ligovým Frenštátem p.R. a Sokolem Poruba.
     Nebude tedy odvážné napsat, že nás čeká parádní turnaj, kde nebude chybět dobře zásobený bufet s možností posezení na terase pro všechny. I pro hráče a hráčky, kterých bude na sto, i pro hosty, činovníky a zástupce města Kopřivnice. Polský Myszków je totiž družebním městem Kopřivnice a nutno dodat, že příjezd jejich ekipy je očekáván již v den před turnajem, kdy si (jako vloni) obě strany, naše i jejich, jistě předají zkušenosti s mládežnickým volejbalem.
      Není od věci připomenout, že v případě nepříznivého počasí se turnaj neruší, bude se hrát na hřištích v hale SOUs. Společně s hráči se představí i rozhodcovský sbor, ve kterém budou hrát prim i dvě Gabriely (Kovářová a Burgertová), čerství držitelé I.třídy Eda Petřek (Nový Jičín) a Marian Ištvanech (Metylovice), Ruda Šrámek z Ostravy, a jako hlavní rozhodčí Zdena Grabovský, držitel mezinárodní rozhodcovské licence.
      Kdo má volejbal rád a přijde, neprohloupí!
Bř.Habarta, 2.6.09


Uběhne dvaadvacet dnů

 

 

 

 

 

 

      a opět vyrazíme do Markgroningenu, abychom každý za sebe, za náš klub a město Kopřivnici svým sportovním výkonem a vystupováním byli přímými aktéry na tamním 29. ročníku mezinárodního turnaje.
      Proč tak pateticky? Protože si myslím, že jednadvacetileté přátelství s volejbalovým klubem v Markgroningenu, význam turnaje, množství navázaných lidských kontaktů, to vše si zaslouží, aby i naše návštěva nesla znaky opravdové návštěvy. Nemusíme turnaj vyhrát, ale bojovat o nejlepší umístění bychom měli. Nemusíme jít ulehnout úderem 21. hodiny, ale můžeme se chovat jako slušní a hrdí lidé.
      Máme informace, že naši přátelé přípravám turnaje, s dokonalostí sobě vlastní, věnují maximální úsilí a těší se na nás. Naši skupinu bude pravděpodobně tvořit jedno družstvo starších a jedno družstvo mladších hráčů a také několik členů výboru KV Kopřivnice. Je ještě třeba dovymyslet, kdo bude řídit, kdo vlastně, jednotlivě, pojede a co povezeme sebou. Že to budou i naše srdíčka je nasnadě. Jsou v nich totiž ukryta pevná pouta nefalšovaného přátelství.
Bř.Habarta,28.5.09


Už jsou z nich chlapi...

 

 

 

 

 

 

        Zajímal jsem se o to, co se v životě našich bývalých žáků, kadetů, později juniorů změnilo, co dělají, budou-li i teď, kdy mají kolem 19 let  "k mání" pro kopřivnický volejbal, jak odmaturovali, či s jakým úspěchem přošli jinou životní zkouškou.
       Je, myslím, vždy potěšující, když zjistíme, že ten či onen kromě toho, že se "vyučil volejbalovému umění" se jako člověk neztratil. Tak tomu je u Jirky Němce, který studuje dále v Brně kam se také chystá Olin Bartoš po úspěšné maturitě, Ondra Kopečný pokračuje rovněž ve studiu v elktrotechnickém směru. Jakub Gilar je na "výšce" v Ostravě, Mirek Konůpka studuje v Opavě na Slezské univerzitě. ŠSS ve Frenštátě p.R. končí Filip Komorovský a prodělává praxi na Tanečnici v Beskydech, Michal Filgas se uplatnil v zahraničí, pokračovat ve studiích se rozhodl i Jakub Veřmiřovský. Škoda jen, že o Tomáši Uherkovi není vidu ani slechu.
      Bylo by pro volejbal v Kopřivnici výhodnější, kdyby zůstali poblíž a vše co bylo do nich "vloženo" vrátili volejbalu, ale uvědomujeme si, že v tuto chvíli pro ně není volejbal zárukou dobrého životabytí. Je jím vzdělání a pak uplatnění v životě. A to oni sami dobře vědí a chystají se být připraveni. Volejbal je sice krásná hra, ale je to jen hra. Pravda, i v životě se daří lépe tomu, kdo umí prohrávat a z každé porážky si vezme ponaučení pro příští vítězství. Aby jich bylo pro ně co nejvíc - to jim ze srdce všichni přejeme.
Bř.Habarta,27.5.09
 

Comeback se daří.

            Pamatuji si ho dokonce od té doby, co startoval za MEZ Frenštát p.R. coby dorostečík a v době kdy já pomalu končil s volejbalem on udivoval skvělým výskokem. Kdo by si ho nepamatoval z dob, kdy hájil barvy kopřivnického volejbalu v 1. NL a také Exlize? Tam už své dispozice vylepšil zkušenostmi a mě osobně vždy imponoval tím, že uměl téměř vše a dal na chvíli zapomenout na preferované specialisty. Jeho přičiněním se kopřivnický volejbal dlouho držel ve špici II. ligy a KP.
           Řeč je o Standovi Sykalovi, který se dnes vrací na hřiště jako hráč a doufejme a přejeme mu všichni, aby starosti se svými zády již pominuly a mohl být znovu tím starým, poctivým bojovníkem na hřišti. Radostným zjištěním je také fakt, že žáci, kadeti a nakonec junioři, kterým se po 7 let věnoval nyní přecházejí zároveň s ním do družstva mužů. Ať Ti zdraví a elán vydrží Stando.
Bř.Habarta, 25.5.09

 

 

 

 

 

 

 

 

Ani se věřit nechce,

        že ani krásné počasí, ani dobře zásobený bufet, ani lahodně vychlazený Radegast, ani skvělá vaječina (jak tvrdili ti co ji jedli), nepřílákaly na volejbalové kurty, kde se v sobotu 23.5.09 pořádala klubová vaječina, víc z rodiny volejbalistů. Přišedší tři desítky z kolektivu, který čítá na 150 členů je málo. Když nepřišli ani ti, co mají hřiště na dohled pak také zavdali organizátorům důvod k tomu, aby pro příště zvolili méně megalomanskou akci.
      Pravda je taková, že ti co přišli se rozhodli správně. Už také proto, že mohli být svědky předávání "jedniček", které získali tito hráči - J.Šustala z družstva mužů, Hana Hanzlíková z družstva juniorek, Markéta Hrdinová z družstva starších žaček a Filip Huvar z družstva juniorů.
Bř.Habarta,24.5.09


Život není mnohdy spravedlivý.

 

 

 

 

 

 

 

    Kdyby byl tak  by se nemohlo stát, že ti, co volejbalové kurty vybudovali, po všech peripetiích s budováním na jiných místech., zvelebovali je a dokonce mají v nich svůj klubový majetek musí nyní přijmout rozhodnutí současných majitelů a správců.
      Ale tak to prostě je a členstvu našeho volejbalového klubu nezbývá, než se podřídit a využívat kurty, například pro pořádání klubové  vaječiny jen tehdy, kdy je na nich volno. Proč o tom píši? Protože tímto odpovídám na četné dotazy, proč takovou akci pořádáme, když je ve Štramberku pouť. V jiných, výhodnějších termínech to z důvodů, které jsem již popsal nejde.
       Nicméně, kdo může a chce, určitě přijde. Počasí v sobotu (23.5.09), zdá se, nezklame a pořadatelé tedy rádi přivítají všechny členy klubu, rodinné příslušníky, sponzory, příznivce. Klubem bude zajištěno a hraženo vše, co je k výrobě vaječiny potřebné a také uzeniny k opékání na ohni. Žízeň se bude hasit pivem a nealkoholickými nápoji. Tyto, protože každý má žízeň rozdílnou budou zpoplatněny mírnými cenami. Pro sportuchtivé se doporučuje vzít si sebou odpovídající výstroj, právě tak lačným po nápojích, vyráběných v pálenicích se tímto dává najevo, že si je dovoleno je konzumovat, i když budou z vlastních zásob.
        O udělování "jedniček" již dosti (viz dřívější příspěvky na těchto stránkách), snad na závěr jen poznámka - přijďte a s dobrou náladou....
Bř.Habarta, 20.5.09Podíval jsem se jak to dělají v Odrách

 

 

 

 

 

 

      Už Vladimír Iljič Lenin (vlastním jménem Uljanov) vstoupil do našeho povědomí (myslím tím povědomí lidí narozených na přelomu minulého století) prohlášením - "učit se, učit se, učit se" a je dobré vědět jak "to dělají" u sousedů, vždyť volejbal je rozeset i po dalších místech v okrese, v Novém Jičíně má tradici, padesátku slavili nedávno v Odrách, ve Štramberku se na ni chystají, ve Frenštátě p. R. bude letos, pevné kořeny má volejbal už i v Bílovci, Polance, i ve Vítkově.
      Ač se to zdá k nevíře, po všech bojích které jsem spolu se svými spoluhráči odehrál na sklonku kariery aktivního hráče v Odrách a nebyla to utkání lehká, ani nevím proč se mezi námi z Kopřivnice a hráči z Oder vytvořila jakási silná rivalita, tak tedy krátce, o to je to překvapivé a milé - mám v Odrách dobrého přítele, Jindru Kunce. Potvrdil, že i oni vedou své volejbalové stránky. Nakoukl jsem do nich a musím přiznat, že nejen mládežnický volejbal je u nich kvalitní. Stránky mají čtivé, vtipné. Jen mne trochu mrzí, že pokud chci z jejich strany s někým diskutovat, musím se nejprve zaregistrovat. Také bych si přál, aby se na nich více věnovali historii, abych jako jejich bývalý rival poznal pár známých obličejů (p.Žilu st. nevyjímaje) a pookřál nad jejich současnou prací pro oderský volejbal. Zaregistroval jsem totiž jen pana Černého Jana. Ale to jsou jen má přání a dobře vím, jak je těžké i u nás "zatáhnout" do volejbalového dění mé přátele v Kopřivnici.
      Tak tedy Oderáci - hodně štěstí, nenechejte se odratit  (jako i my)  tím, co se nyní děje republikovém volejbalu, ať je o vás stále slyšet. V dobrém.
Bř.Habarta,20.5.09
     


Lébl, Štaidl, zbabělec
aneb -
kdo neskáče není Čech
a jací vlastně jsme.

 

 

 

 

 

 

     A usnout ne a ne. Vrátil jsem se ze schůze našeho výboru a hlavou se mi honí myšlenky o tom, co jsem prožil za poslední týden. Ne, nedělám si iluze, že vše co popíšu bude srozumitelné a přijatelné pro všechny. Leč, milý čtenáři, posuď sám, zda to co mě trápí stojí za pozornost i Tvou.
     Sedám tedy k počítači, nadpisuji příspěvek a vím, že je trochu komplikovaný. Domnívám se však, že jen zdánlivě. Pan Lébl, neohrožený bojovník za svou kandidaturu na šéfa českého volejbalu dosáhl svého. Nic proti demokratickým volbám, ale podivnosti, které se udály před nimi budí rozpaky. Výsledek krajské konference (který by rozprášil současné vedení) ve středočeském kraji byl anulován a volby byly prohlášeny za neplatné. Kandidatura protikandidáta F.Kopeckého byla těsně před nedělními volbami zpochybněna, prý kvůli neplatné přihlášce před soubojem "o křeslo". Připomíná Ti to, čtenáři, že žijeme v tomto státě? Mě ano. Kdo si nevšiml, že každý souboj o moc ve kterékoli lidské činnosti (a politice zejména) zavání podvodem, korupcí a špinavostmi, nevšímá si života kolem.
      Redaktorce paní Špátové se podařil řemeslně zpracovaný dokument o fenoménu - K.Gottovi. Představila nám ho jako milujícího otce a člověka, který zasvětil kariéře zpěváka dvě třetiny života. Nedíval bych se, protože "Mistra" zrovna nemusím, jenže masivní reklama před uvedením dokumentu v TV mě přesvědčila, že kdybych tak učinil, byl bych býval udělal obrovskou chybu. Byla by to chyba. Jinak bych se totiž nedozvěděl od jeho přítele Štaidla, že vlastně všichni umělci museli podepsat antichartu, protože jinak by přišli o práci a že vlastně K.Gott se ničím neprovinil, naopak, že se mu poštěstilo spojit zpěvem západ s východem a pro pochybovače ještě dodal, že taková byla prostě doba. Urazilo mě to. Podle mě to byla doba, kterou formovali právě tací o kterých je řeč. Patolízalové, lidé, kterým  spravedlnost nic neříká, lidé, kteří od okupantů kupovali naftu za polovinu ceny u nás, lidem, kteří vyměnili snadný výdělek a oblibu za čest.
     Měl jsem tehdy 23 let a skutečnost, že nás obsadili okupanti jsem nenazval jinou dobou, či dokonce internacionální pomocí. Pravda, ve chvíli, kdy jsem ji v příborském rozhlase (Tatra) pojmenoval okupací a popsal přilehlé ulice několika zprávami pro ruské vojáky, byl jsem pro všechny člověkem správným. Stejní lidé, když mě pak potkávali coby šponaře se ode mne odvraceli, ba co víc, báli se odpovědět mi na pozdrav. Takže, pane Štaidle, ne taková to byla doba, ale takovou jste ji udělali, vy co jste se báli jiné práce, vy co jste se pokakali. I vy, co jste se báli vyslovit svá práva, i vy co jste mysleli jen na svůj prospěch. Jak jinak pojmenovat snahu vylepšit si život vstupem do KSČ a za pár let z ní vystoupit, protože se to zrovna hodí.
     Už se divíte proč nemouhu usnout? Ptám se neustále co se s hrdostí Čecha stalo. Proč se objeví jen tehdy, když prorazíme na MS v hokeji. Proč i po tolika letech nevimizela závist, podlost, podlézavost, bázlivost. Proč je politika v našich zemích synonymem darebáctví a ne slušnou službou občanům. Proč mě stále někdo nutí, abych měl stejný názor jako ostatní? Kam vlastně patřím, když neskáči jako jiní podle stupidního pokřiku "kdo neskáče není Čech"? Nepřipomíná vám to něco? ("... kdo dnes stojí na chodníku, nemiluje repobliku...").
      Nevěřím na zlaté české ručičky na počátku tohoto tisíciletí. Kdysi snad ano, to byli vyhlášení řemeslníci, skláři, čalouníci, číšníci neokrádali, nýbrž dbali na to, aby host přišel ještě jednou, taxikáři nebyli ostudou, zbabělec byl všem ku posměchu, policie si skoro každý vážil. Dnes? Bývalí komunisté tvrdí, že patřili k nim protože chtěli KSČ rozvracet zevnitř, poslanec krade a nic mu nehrozí, ve sportu je nepořádek a nic se neděje, tuneláří se usmívají z oken svých rezidencí, právníci jsou úplatní, moravskoslezský kraj vedou bezvýhradně komunisté bývalí a stávající, stát ještě nevrátil to, co bylo drobným zemědělcům ukradeno po únoru 1948, politici svádějí boje o poslanecké platy ve sněmovnách a evropském parlamentu, kde měsíční mzda pro ně a jejich rodinné poradce se pohybuje kolem půl milionu korun a prodavačka aby svůj život zajistila 7 tisíci Kč při práci ve všední den a o sobotách a nedělích....
              Takoví jsme!
     Jsou však i potěšující zprávy. Prezident rozumí všemu, dokonce je vyhlášený geolog a proti tvrzení, že dochází ke globálnímu oteplování tvrdí opak.Navzdory ekonomické krizi klubová vaječina bude. V dohodnutém termínu a dohodnuté režii. Po páteční schůzce s generálním sponzorem jsme dostali příslib, že je zajištěna i další sportovní sezóna pro rok 2009-2010.
Bř.Habarta,19.5.09, 0:59

      
     
      


Dola - 70

 

 

 

 

 

 

           Tak mu říkají všichni, co ho znají. Byl a stále je perzonou kopřivnického volejbalu. Trénoval mládež, byl u všech význačných hráčských úspěchů, když se vybojovala II.liga, pak 1.NL a konečně i extraliga mužů, s dorostenci postoupil do 1.ligy. Množství práce vykonal ve výboru klubu volejbalu.
          Takový byl a je Adolf Cochlar, čerstvý sedmdesátník. Rval se za kopřivnický volejbal, rve se s osudem, který ho překvapil a zdravíčko mu trochu poškodil. Je bojovníkem a my všichni mu přejeme, aby boj vyhrál.
 
          Včera ho návštěva výboru klubu zřetelně potěšila. Šel by s námi do hospůdky, ale zradilo ho kolénko a tak překvapivě početný výbor přijal doma a se svou paní Zdeňkou zavzpomínali všichni. A nebýt pokročilé hodiny, vzpomínalo by se ještě dlouho. Bylo totiž na co, vždyť padesát let u volejbalu musí přinést zážitků na celoui knihu. Kdyby ji Dola napsal, šla by na dračku.
Bř.Habarta, 15.5.09

 

 

Obrazek

 

ObrazekPřiznávám,
 

        že nejsem milovníkem vaječiny a vajec jako takových. Připouštím však, že mi na vepřovém řízku, nebo v buchtách nevadí, ba dokonce mi vyhovují.
       Přesto, nebo právě proto mi vrtalo hlavou, proč se vlastně ta vaječina dělá a proč právě v tomto čase. Jelikož, kromě toho že ta vajíčka jaksi nemohu, mám další negativní vlastnosti a to, že jsem například bezvěrec a atheista (za to však mohou nejvíce mí rodiče) pátral jsem u věřících a zjistil jsem, že vaječina se dělává na Svatodušní pondělí, padesát dnů po Velikonocích. V církevní tradici je to den seslání Ducha svatého. Nic proti Duchu svatému a jeho seslání, věřím, že věřící věří, já však nikoliv. To mne ovšem neopravňuje k tomu, abych na tradice nevěřil.Vždyť v Polsku a Německu je pracovní volno, takže na tom opravdu něco musí být. Odborníci se domnívají, že vejce jsou starým symbolem života a smažení vaječiny má připomenout konec velikonočních svátků.
       Tak tedy, i když vlastně pořádně nevíme kdo a kdy se smažením vajec začal a co tento zvyk znamená, víme, že tradice by se měly ctít a dodržovat. Pro mne a pro volejbalisty je tato tradice spojena i s půllitrem piva, slivovičkou. Je také vítanou příležistostí setkat se s těmi, co stále nemají čas, poklábosit o životě, na chvíli se zastavit a dobře se pobavit. A o to hlavně půjde i v sobotu,  23.5.2009 na volejbalových kurtech.
Bř.Habarta, 7.5.09

Obrazek

 

 


Vítězství potěšilo...

 

 

 

 

 

        V pořadí již druhá letošní velká akce volejbalového klubu v Kopřivnici se opět podařila. To v sobotu 25.4.09 přijelo na sto mladých volejbalistek, aby se střetlo v Turnaji starších žákyň a bylo nač se dívat, protože v klání se vlastně představily nejlepší žákyně našeho regionu, od Frýdku-Místku, Oder, Frýdlantu n.O., Rožnova až po Frenštát p.R. a Kopřivnici.
        Naše děvčata své rozhodující boje již odehrála ve skupině, protože frýdlanští trochu přetaktizovali a své lepší družstvo označili béčkem. Tak se stalo, že do finále nepostoupili a museli se spokojit s utkáním o třetí místo. Zato naše, které neprohrály ve skupině ani jedno utkání postoupily do finále přesvědčivě a svého soupeře z Oder výrazně, v boji o 1. místo, předčily.
         Radostným zjištěním bylo také to, že o organizaci se tentokrát staralo více členů našeho klubu, proběhl v příjemné a přátelské atmosféře.                                                                                                                                    (Foto z turnaje hledejte ve fotogalerii Turnaje mládeže.)

 

 

 

 

Bř.Habarta, 26.4.09

 

Obrazek

Vítězné družstvo KV Tatra Kopřivnice a trenéři


Takhle letos vypadají.

 

 

 

 

        Původně jsme chtěli, aby nová tradice volejbalového klubu, udělovat každoročně "jedničky" za významný přínos hráčů v jednotlivých družstvech byla ohodnocena vždy stejně, stejným symbolem. Aby právě tak jako filmoví umělci Oskara, mohli i naši hráči získat svou jedničku, třeba i několikrát. Proto jsme se v dobré víře rozhodli, aby sošky byly vždy od stejného zhotovitele a ejhle. I když jsem výrobci zaslal fotodokumentaci loňské "jedničky", ta letošní je poněkud málo odlišná. Nicméně i ta bude pro držitele symbolikou a motivací, aby se dále ještě zlepšoval a jednu za druhou, sošky získával.
       Jelikož je způsob oceňování veřejný a organizátoři si přejí, aby své "jedničky" vybrali společně hráči s trenéry a své hlasy mohli poslat všichni členové našeho klubu, vyzýváme vás, čtenáře, abyste formou přiděleného hlasu přes rubriku "Diskuze o všem možném a nemožném" takto učinili. Letos oceňujeme muže, juniorky, juniory+kadety a žákyně.
Bř.Habarta, 23.4.09

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek
Zvolte jedničky.

 

 

 

 

 

 

 

       Klubová Vaječina (23.5.09) bude určitě ve znamení přátelského posezení členů klubu, hráčů, vedení klubu a hostů. Jako i vloni klub zajistí potřebné ingredience a pro ty, co vajíčka z různých důvodů nemohou pozřít, budou připraveny uzeniny k opečení.
        Pro naše aktivní hráče a hráčky bude mít Vaječina i jeden zvláštní důvod k účasti , neboť právě oni a trenéři doporučí do 15.5.09 své návrhy k ocenění největších tahounů, bojovníků a lídrů, za kterými jde jejich kolektiv. Protože si vážíme i Vás, čtenářů volejbalových stránek, volte naše "Jedničky" i vy. Stačí, když svůj hlas udělíte tomu, či onomu z toho, či onoho družstva. Stačí uvést jméno a pak pomlčku a slovo jednička. Volte z družstev KV Tatra Kopřivnice - muži, junioři, juniorky a starší žačky. Svůj hlas nám sdělte prostřednictvím našich stránek, tedy vložením vzkazu do rubriky Diskuze o všem možném i nemožném.
        Na vaše tipy se těšíme, spočteme je a jedničky (mimochodem ve stejném provedení jako loni) udělíme v průběhu vaječinového odpoledne.
Bř.Habarta, 17.4.09Klubová Vaječina.

          Původní termín konání vzal za své vinou  náhlé potřeby pronajímatele a proto zbystřete všichni co máte rádi tento pokrm a dobrou zábavu.

Vaječina volejbalového klubu v Kopřivnici se bude konat na hřištích Letního stadionu v sobotu 23.5.09
Bř.Habarta, 16.4.09


Okresní soutěž pokračuje

 

 

 

 

 

         v obou kategoriích, mužů a žen, poslední částí, aby se tímto navázalo na systém soutěží krajských a bylo možné z okresní soutěže řádně postoupit do vyšší, krajské.
         Našim zástupcem je družstvo KV Tatra Kopřivnice B mužů, které tvoří hráči bývalých juniorů a také starší hráči, kterým přirostl volejbal k srdci a chtějí jej hrát, i když nejsou v "áčku". Každopádně je jejich počin chvályhodný, protože, podle mne, o to jde. Postavit se proti soupeři a pokusit se ho porazit. To se našim v loňském ročníku dařilo, soutěž vyhráli a v letošním ročníku jsou po dvou odehraných částech rovněž první.
         KV Tatra Kopřivnice "B" se představí domácím divákům  v úterý na venkovním hřiští Letního stadionu (za nepříznivého počasí v hale SOUs) dne  26.5. od 16.30  proti Novému Jičínu B.
         Ostatní zápasy hrají na hřištích soupeřů v Bílovci (12.5.), ve Studénce (2.6.) a znovu v Bílovci s tamním Spartakem (9.6.).
Bř.Habarta, 15.4.09
                   Tour de Knajp po kolikáté?

 

 

 

 

 

 

         Původní myšlenka organizovat o Velikonocích pochod přírodou měla prozaický důvod. Manželky starých pardálů (bývalých volejbalistů)  se rozhodly, v dobrém úmyslu zamezit nadměrné konzumaci a veselí Velikonoc tím, že se vyjde do přírody a místo nasávání tekutin se měl nasávat jarní vzduch. Začalo to výstupy na Javorník (před asi dvaceti lety), s přibývajícm věkem a zhoršujícím se zdravotním stavem "cestovatelů" se trasa změnila na přístupnější terén kolem Štramberka, nebo Příboru.
      Včerejši úkol zněl - dojít do Příboru a zpět v čase od 10 hod. do 17 hod., vyhnout se nástrahám trasepřilehlých restaurací, odpočinek u zvláště výhodných míst byl však doporučen. Startovali - J.Šustala st., M.Šustalová, Bř.Habarta, L.Habartová, M.Rýdel, V.Rýdlová, Z.Soukalová a pes Skuby rodiny Šustalů.. Účast v závodu z důvodů různých na poslední chvíli odřekli pravidelní účastníci L.Hyvnar, O.Hyvnarová. Ostatní, kteří zpestřovali peleton v minulých letech (J.Socha, S.Klos, J.Smolák a H.Smoláková) již závodí za jiné stáje.
      Pondělí však nezačalo dobře. Start se opozdil o hodinu, závodníci nebyli na startu, někteří si svoji fyzičku vylepšovali do poslední chvíle ozdravným pobytem na Ostravici, někteří porušovali pravidla tím, že startovali z míst pro sebe výhodných. Nicméně celou skupinu se podařilo seskupit ještě na katastrálním území města Kopřivnice a která se vydala poměrně (poměrně proto, že rychlejší pohyb znemožňoval zdravotní stav starších účastníků) svižným tempem k první plánované zastávce na odpočinek, ke Kapličce na Pasekách. Už tam se projevilo jak zodpovědně pojali svůj závod jeho účastníci. Občerstveni velikonočními laskominami pevného i tekutého skupenství se vydal peleton závodníků, jehož věkový průměr citelně pokazil jednoroční věk psa směrem k nejbližší hospodě. Co čert nechtěl, už z dáli bylo vidět, že nohám sportovců se tentokrát nedostane zasloužené odpočinku. Hospoda u Ekothermy byla zavřená. Sprintující skupina mladých neumdlévala ve svém tempu asi proto, že jejich spásnou vidinou byla, blízko trasy umístěná, Vinná restaurace M.Pajonka, vyhlášeného to bývalého volejbalisty, majitele a diskutéra.
       Tak se také stalo. Polední přestávka přinesla pro závodníky velké zážitky. Tentokrát ne z rychlosti svého pohybu, nýbrž však z lahodné slivovice, kterou dobrotivý a dobře naladěný Mirek P. poskytl za své, někteří se rozplývali nad chutí česnečky a hovězí polévky s játrovými knedlíčky, jiní s libostí svou vlastní vychutnávali lahodnou kávičku, jiní se spokojili s několika pivy Bernard. Česká povaha se nezapřela, neboť kde jinde, než v restauraci řešit prohřešky našich politiků a  vlastnosti tohoto národa, národa Josefa Švejka.
       Pár slov na shledanou a znovu do útoku proti zbývajícím kilometrům. To už se vylepšilo i počasí, peleton v rychlosti minul další občerstvovací stanoviště Orinoko, leč právě od těchto chvil viselo ve vzduchu nebezpečí. Na některých sportovcích se dala objevit nečekaná únava, tvořily se dvojičky a trojičky. To se nelíbilo ostatním, kteří zaostávali a tak zastávka u břehů Lubiny přišla právě včas. Tam po kritice toho, kdo vybral tak namáhavou a dlouho trasu závodu došlo na zbytek zásob, došly klobásníky, řízečky, klobásky, uzené, pivo v plechu a dokonce i jablečný závin.
        Do cíle však ještě zbývalo poslední 4 km. Hospodu  "U Horáčky" v Lubině vedoucí skupina nepochopitelně a neodpustitelně míjela bez sebemenší snahy o zastávku a to se stalo kritickým, jelikož, jak známo, podobný způsob odpočinku již trasa do cíle nenabízela. Ještě, že se závodníci dohodli na změně a cíl posunuli směrem k místu zvanému Hajmat, tedy pod mostem, který tuto část spojuje s Kopřivnicí. Tam byl vyhlášen vítěz - celé klubko závodníků a pes, kteří ve zdraví došli až pod most.
       Pro další ročníky závodů příštích, budou muset organizátoři provézt několik zásadních změn. Pro zdar akcí bude třeba vyslyšet volání několika závodníků po kratší trase a větším přísunu kaloricky hodnotného proviantu a vyhlásit omezení pro start závodníků nad 65 let. Uvidíme....

Foto: v rubrice Současnost
Bř.Habarta, 14.4.09

Výbor poděkoval svým mohykánům.

         
Na páteční výroční konferenci (10.4.09) volejbalového klubu v Kopřivnici zazněl i potlesk. To ve chvíli, když si obětaví činovníci odnášeli malé hodnotou, ale velké svým významem ocenění za svou práci, kterou v uplynulém období věnovali svému klubu.

Poděkování patří -  Adolfu Cochlarovi za dlouholetou obětavou práci pro klub
                                    mgr. Vlastě Havlové za práci, věnovanou rozvoji dívčího volejbalu
                                    ing. Liboru Bartoňovi za dlouhodobou činnost ve prospěch klubu
                                    Mirkovi Gilarovi za výsledky práce v mládežnických kategoriích
                                     Filipu Komorovskému za příkladnou reprezentaci klubu
Trpké zklamání

     
          mě potkalo, když jsem zjistil jaká je účast našich členů na výroční schůzi, která se konala na Zimním stadionu v pátek, 10.4.2009.Posuďte sami, jakým způsobem vyjádřili hráči a hráčky našeho klubu zájem o dění a budoucnost volejbalu v Kopřivnici. Kdo tedy z nich na konferenci přišel? Z družstva juniorek - nikdo, trenér - nikdo, z družstva mužů - jeden (Petr Holáň), z družstva juniorů a kadetů - dva,... a tak bych mohl pokračovat až po naše dospělé ženy, které daly přednost volejbalovému skotačení o patro níže.
         Přepadl mě velký smutek a vztek zároveň, protože považuji tento přístup za pohrdání prací několika nadšenců, kteří bez nároku na odměnu táhnou volejbalovou káru po kamenité cestě a ještě k tomu do kopce. Myslel jsem si, že vystoupím v diskuzi, abych apeloval na budoucnost našeho sportu, abych vyzval přítomné ke spolupráci s výborem, či k jeho doplnění. Byl bych asi k smíchu přítomným sedmnácti členům. Dokáži si představit s jakými pocity naši konferenci opouštěli ti, co se dostavili. Bylo mi líto Ladi Váně, Zdeňka Pešata i Luby Hyvnara. Proto i tímto způsobem jim vyjadřuji nad popsaným stavem lítost. Promiňte, prosím. Stydím se.

Bř.Habarta, 11.4.09
V Praze bývalo blaze.

 

 

 

 

 

 

       Jen co se Chalupi a Šustali vrátili z Prahy, kde shlédli Final Four nejlepších čtyř evropských volejbalových klubů, požádal jsem Edu st., aby se podělil se svými dojmy. Těšil se, protože lepší volejbal už asi neuvidí, v Praze už dlouho nebyl a rád v ní pobýval, když v ní byl.
         Jenže všechno je jinak, jak pravil. Praha je jiná, hala krásná, volejbal taky už někde jinde. Zájem o turnaj obrovský, 10 000 lidí na volejbale ještě nezažil, pravda nezažil ani to, že vstupenka bude stát 700.- korun českých, ani to , jakou přítomných 5 tisíc fanoušků z Řecka , Itálie a Polska dokáže vytvořit atmosféru. Zákaz nezákaz, někteří v hale kouřili, popíjeli , prostě se bavili zážitkem.
        Tak se ptám "a co volejbal?". Zklamala ho Marcerata s Léblem a nadchnul Kravárik se Soluní. Nechápal pořadatele, kteří při vstupu do haly odebírali osobní předměty návštěvníkům a pak málem vyhlásili evakuaci, protože je uvnitř údajně bombová nástraha.
        Ničeho však naši návštěvníci nelitovali. Zážitek úžasný, i s těmi Řeky co se porvali s pořadateli. Copak se to někdy na volejbalu vidí? Domů se naši ovšem těšili. A to nejen proto, že na Libotíně je pivo třikrát levnější.
Bř.Habarta, 8.4.09

Rozhodne se v neděli.

 

 

 

 

 

 

         Juniorky KV Tatra Kopřivnice vyhráli svou základní skupinu s postoupily do skupiny finálové. Situace se vyvíjí příznivě a tak se v neděli 5.4.09 od 10 hod. v tělocvičně školy 17.listopadu bude rozhodovat. Zdá se, že dvojnásobný duel s DHL Ostrava bude tím rozhodujícím pro umístění našich v tabulce. Že mají čáku na místo první, je zřejmé. Pokud potvrdí svou dobrou výkonnost i za čtrnáct dní v posledním dvojutkání v Karviné místo "na bedně" jim neunikne.
        Bylo by příjemné, kdyby si příznivci našli cestu na domácí utkání neboť, ač se to nezdá, jde o jeden z vrcholů mládežnického volejbalu v Kopřivnici.
Bř.,Habarta, 2.4.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

          Bylo mi divné, že jsem byl delegován jako čárový rozhodčí na letošní soutěžní ročník EXligy, ale od určitého data již ne. Teprve pak jsem si s hrůzou uvědomil, že březnem počínaje, kdy jsem dovršil šedesátčtyři let už to nebude možné. A tak, náš čtenáři, přijmi mé poslední zamávání z Opavy, dne 14.2.09 z EXligového utkání s Ostravou.

 31.3.09           Břetislav Habarta, ještě v únoru čárový rozhodčí.

 

Čory a Eda v Praze a to hned dvakrát.
 

      Ze zdrojů, kterým se dá věřit se mi doneslo, že volejbalový svátek - Turnaj Final four, čtyř nejlepších klubových družstev Evropy shlédnou, ve dnech 4. a 5.4.2009 v pražské "Ótú" aréně i naši kluboví zástupci. A proč hned dvakrát? Protože cestujícími jsou - Čory mladší, Čory starší (J.Šustala),  Eda mladší a Eda starší (E.Chalupa).
      Dají-li přednost špičkovému volejbalu před prezidentem Obamou a útulnými pražskými hospůdkami mohou na si vlastní oči vychutnat skvělého Brazilce Gibu, nahrávače Vermiglia, Verbova na liberu, Grbiče na nahrávce, Kazinského v útoku a další "stars" volejbalového nebe.
      Všeobecně se očekává, že se naši kluci a jejich otcové podělí se zbytkem členů našeho klubu se svými zážitky. Pravidelné schůze výboru KV jsou ve středu od 17 hod., nebo ještě lépe - přijďte mezi nás, na členskou schůzi dne 10.4.09 do zasedací místnosti na Zimním stadionu.
Bř.Habarta, 31.3.09
    
Členstvo zasedne a bude jednat.
 

          Na pátek 10.4.09 svolal předseda klubu J.Tandler všechny členy klubu a hosty, aby v zasedací místnosti Zimního stadionu, na své pravidelné výroční schůzi, projednali výsledky práce za uplynulé období. Ne nepodstatným bodem jednání bude zveřejnění klubových záměrů do období příštího. Dojde i na klubová ocenění jednotlivců a kolektivů, členstvo by mělo dostat i odpovědi na otázky, jak bude klub fungovat i v období, která jsou obecně nazývána krizovými. Drobné občerstvení bude připraveno.
Bř.Habarta, 30.3.09
 O Vaječině...
 

        Bude to už rok, co klub přišel s nápadem oživit tradici společného smažení vajec, klábosení, her a udělování "jedniček". (Viz Fotogalerie našich stránek).
        Ta letošní "Vaječina" bude pro všechny členy klubu a fanoušky v sobotu 6.6.2009 od 14 hod. v areálu venkovních volejbalových kurtů. Jasné je také to, že při té příležitosti budou přidělovány "jedničky", ocenění pro hráče, kteří se měrou význačnou a pozitivní projevovali na hřišti i mimo něho, byli takzvanými tahouny svého družstva a bylo na ně vždy spolehnutí. Přínosné na tom je i fakt, že o tom, kdo jím bude z družstev mužů A, juniorů-kadetů, juniorek a starších žákyň rozhodnou sami hráči, či hráčky. Aby byla tradice zachována, budou "jedničky" vypadat stejně jako loni a možné je i to, že někteří ji získají i podruhé.
        Podobně jako loni, slibují pořadatelé dodat základní poživatiny a ingredience k samotné výrobě vaječiny, pro ty, jejichž žaludky odmítají přijmout žlutobílou hromadu na chlebu bude k dispozici uzenina k opečení na ohni, právě jako loni bude možné používat všechny nádoby, umístěné v klubovně, nádoby ve velikosti 2,3 a 5 cl i nádoby o obsahu 0,5 l, čímž jsem chtěl naznačit, že jestli bude chtít někdo pít kořalu, tak přinesenou a jestli někdo pivo tak čepované.
Bř.Habarta,26.3.09
       


Jedna hezká a druhá ne.
 

         Jelikož je to rubrika s aktualitami, řeč je právě o nich. Ta hezká patří zprávě o nejčerstvějším držiteli nejvyššího krajského volejbalového vyznamenání - Medaile Dr.Otakara Koutského. Je jím náš člen, Adolf  C o c h l a r  a získal ji na základě klubového doporučení a schválení OV ČVS. Myslím, že v okolí nenajdete druhého takového, co na padesát let pracuje ve prospěch volejbalu, ať už na klubové úrovni, nebo v okrese. Za jeho působení v roli trenéra nastal výkonnostní vzestup kopřivnického volejbalu, byl u všech velkých úspěchů dorostenců a mužů KV Tatra Kopřivnice. Blahopřejeme.
       Druhá aktualita je z těch smutných. Po Z.Grabovském, který si  na určitý čas vzal, volejbalovou terminologií ,"tajm" a přál si po ten čas nepůsobit ve výboru klubu rozhodl se podobně i další člen výboru. Ing. M.Veřmiřovský i Z.Grabovský nám budou chybět. Nebudu určitě mluvit jen za sebe, když vyjádřím přání, aby se oba vrátili.
Bř.Habarta,26.3.09


Srdce a rozum, lhostejnost a odvaha.
 

     Něměl jsem zcela jasno, zda se s vámi podělit o dojmy a pocity z krajské konference volejbalového svazu, která proběhla v Ostravě, dnes, 22.3.09. Také mi rozum velel, abych ještě se svými názory počkal, nejlépe pár dnů, aby byly rozumem zpracovány a byly tak říkajíc pro všechny stravitelné. Pak však zvítězilo srdce a řekl jsem si, že názory mají být bezprostřední a bez omezení mají vyjadřovat to, co se v člověku odehrává.
      A o tom a o jiném bych se rád s vámi, naši čtenáři, rád podělil. Jak jinak, zmíněnou konferenci navštívila generalita českého volejbalu, hlavní šéf, doposavadní předseda ing. Lébl, jeho sekretář p. Žižka, kandidát na nového předsedu ČVS ing. Kopeckého, a z delegátů bych vzpoměl na pány Moslera, ing. Pipreka, Pekla, ing. Dluhoše, Zaorala, Pjentaka, Vyhlídala, Kavalu, Mgr. Černého, ing. Rundta, Podolu, prostě co osoba a jméno - všichni,  velké perzony českého volejbalu, potažmo volejbalu moravskoslezského.
      Procedury takovéhoto klání dopadly dobře, vzpomělo se na činovníky, kteří již mezi námi nejsou a na ty, kteří se dožívají významného jubilea, nebo se významně podíleli na rozvoji volejbalu v kraji a rychle se přešlo k tomu podstatnému - volbě nového výboru MS KVS, volbě delegátů na volební konferenci ČVS. Od té chvíle jsem měl pocity, které jsou, myslím, dostatečně profilovány v nadpisu tohoto příspěvku. Velké, čtyřicetiminutové sólo dosavadního předsedy ČVS p. ing. Lébla se neslo v duchu  - děláme vše pro to, aby se volejbal prezentoval svými úspěchy, daří se nám v medializaci, vybavili jsme extraligové oddíly a krajská centra mládeže počítačovou technikou, vybrali jsme licenčních příspěvcích tolik a tolik peněz, uspořádali jsme a budeme pořádat tyto a tyto , jak to nazval, lahůdkové akce. Přiznal, že volejbal jako takový narušují některé aktivity Asociace volejbalových klubů, naznačil, že brát na zřetel ostatní názory mu nedělá a nebude dělat problém. Rozum mi ukládal, abych si uvědomil, že opravdu se o volejbalu v podědomí lidí ví více, že bez peněz se nedají realizovat žádné, natož smělé cíle, že v české televizi je volejbalu rozhodně více, než před několka lety. Přes srdce jsem však nepřenesl, že úspěchy reprezentace, na ktrerých vše staví nejsou mimořádné, ba co víc, téměř žádné. Také mě nenechalo klidným, že věcně nereagoval a nepřiznal svou dílčí vinu na, jak drtivá většina činovníků u mládže tvrdí , nesmyslných každoročních změnách v systému soutěží, ani na to, že pokusy o společné řešení množství problémů ve volejbalu s AVK nebyly vyslyšeny.
       Kandidát na změnu předsedy, ing. Kopecký se ve svém příspěvku omezil na krátkou připomínku svého působení v českém velejbalu, a já smutný z toho co slyším, či vlastně co jsem neuslyšel jsem si uvědomil, že mnozí, mne nevyjímaje, místo aby požadovali od řečníků vysvětlení a hlavně způsob nápravy chyb, spokojili se s výřečnoostí a "lavírování" se slovy p.předsedy. Pravda, kompromisy pan předseda připustil, že bude hůř ve financování také naznačil, ale já předpokládal, že ten, který zodpovídá za volejbal a za své spolupracovníky najde odvahu k zásadnějším změnám, či dokonce k odstoupení z funkce.
       Nebyl totiž snad nikdo, kdo by otevřeně vystoupil a žádal vysvětlení současného neutěšeného stavu. V kuloárech se však hemžilo nápady, nesmlouvavostí a požadavky podobného druhu. Inu, mít odvahu veřejně vystoupit, nadělat si trochu nepříjemností je v tomto státě povahou nevídanou a to s obou stran. Jen považte, v Portugalsku, snad před více než deseti lety spadl chybně projektovaný most a odstoupil tamní ministr dopravy. Sám, bez výzvy, bez viny avšak asi slušný člověk, protože se to stát v jeho rezortu nemělo. U nás? Odpověz si sám, milý čtenáři.
 
      Abych vám nebyl dlužen, seznamte se s novým vedením Moravskoslezského volejbalového svazu, které vzniklo dnešními volbami. Předsedou se stal ing. M.Nádvorník, místopředsedou ing. D.Rundt, sekretářem ing. Piprek a ostatními členy vedení jsou - M.Vyhlídal, ing. Slezák, V.Mosler, V.Peklo. V komisích jsou předsedy T.Kavala, V.Kovář, ing.Slezák, M.Vyhlídal, ing.Zedník. Do Prahy k volbám nejvyššího bose pojedou za náš kraj ing.Kopecký, ing.Nádvorník, M.Vyhlídal a pan Zaoral.
Bř.Habarta, 22.3.09

       Už zase skáču přes kaluže...

       Použil jsem název krásného filmu režiséra K.Kachyni, abych podobně jako hrdina zmíněného filmu vyjádřil radost nad pozitivní změnou. Tentokrát proto, že po velkých peripetiích s mým počítačem jsem konečně, s pomocí mých bližních a syna J.Konůpky st. mohl přidat tento příspěvek.
      Je nabíledni, že udělá radost všem, kteří fandí kopřivnickému volejbalu a jeho aktivitám. Je totiž radostné zjistit, že člen našeho klubu Zdeněk Grabovský reprezentoval svou osobu i svůj klub na lednové kvalifikaci na Evropský šampionát kadetek v italském městečku Zocca. Nedalo mi to a malinko jsem ho vyzpovídal, abych se s vámi, milí čtenáři,  podělil o dojmy, které ho jako rozhodčího této významné události provázely. Dubnového mistrovství kadetek se zúčastní i naše reprezentace, která postoupila z chorvatské skupiny. Z té italské družstvo domácích a Maďarky a odsoudily ke zklamání reprezentační kolektivy z Polska, Slovinska a Lotyšska.
      Co našeho Zdeňka, který už "pískal" v Německu, Azerbajdžánu a pokud se nemýlím i ve Švýcarsku nejvíce zaujalo? Profesionální přijetí, pořadatelská úroveň ve špičkové kvalitě, družstvo Itálie, za něž hrály i dvě hráčky, které měřily 201 a 202 cm a to, vážení považte, mají teprve 16 a 17 let. Sportovní úroveň skvělá, město Bologna krásné, historické. Nejhezčími děvčaty, asi proto že naše hrála v jiné skupině, považuje Zdeněk Lotyšky. Atˇ tak či onak, kopřivnický volejbal měl v Itálii svého zástupce. Kdo ho zná, (Zdeňka), ten může potvrdit, že se v kraji černovlasých Italů nemohl ztratit.
Bř.Habarta, 20.3.09
Napjaté očekávání věcí příštích.


    Tak by se daly charakterizovat poslední dny a večery před těžkou zkouškou našich nahrávačů. Je obecně známo, že nejlepší z nich Tomáš Křístek pomáhal na hostování v Palkovicích ve II. lize, zranil se však a říká se, že do konce sezóny již za Palkovice, či KV Tatra nenastoupí. Jirka Šustala bral hrdinsky stav svého kolena, po operaci však koleno není v pořádku a povídá se, že bude muset s volejbalem na dlouhý čas skončit. Filip Komorovský už našim mužům několikrát nahrával, je však po nemoci a navíc vypomáhá i juniorům. A tak jsme vylučovací metodou přišli k poslednímu z nich Jakubovi Gilarovi, pro kterého, pokud nastoupí, bude v nadcházejících důležitých utkáních s velmi dobrými soupeři psychickým testem. Přejeme mu, aby v něm obstál, protože v záloze už není nikdo, snad jen Slávek Zima, který však netrénuje, staví a řídí na okrese zaměstnanost na "pracáku".
      Pro naše družstvo, které si již v tabulce polepšilo na 6. místo v KP to je prekérní situace. Rozdíly mezi mužstvy na 3. až 8. místě jsou totiž nepatrné a bude rozhodovat každá maličkost, natož změna nahrávače. Věřme, že si hráči budou pomáhat a půjdou jednotně za svým cílem - porazit svého soupeře. A o to vlastně ve sportu jde.

Bř.Habarta,20.2.09


Kdo, kde a s kým ?

       Nejbližšší mistrovská utkání našich družstev na domácí půdě a u soupeřů budou tato -
 

muži:       21.2.09   VK Opava                            -  venku
                28.2.09   AZ Kylešovice                      -  venku
                  7.3.09   OU Ostrava                          -  doma
                14.3.09   N.Jičín                                      venku
               21.3.09   Metylovice                               doma
junioři:    14.3.09   TJ Ústí n. O.                        -  doma
                  21.3.09     Rychnov n.Kněžnou           venku
kadeti:     22.2.09   TJ Mosty u Jablunkova       -  doma
                  7.3.09   S.Frýdek-Místek                 -  venku
                15.3.09   VK Opava                            -  doma
                 28.3.09   DHL Ostrava "B"                   doma
                                  4.4.09     N. Jičín                                  venku 
juniorky:  22.2.09   S.Kunčice p.O.                    -  doma
                   1.3.09   S.Palkovice                         -  venku
st.žačky:      8.3.09  7. mistr. turnaj                   -  venku


Bř.Habarta,18.2.09Licenční karty

        pro všechny registrované sportovce a činovníky volejbalu v Kopřivnici a ve Štramberku a kteři rovněž uhradili licenční poplatky jsou k mání.
        Vyzývám proto všechny zainteresované, kteří je chtějí využívat k výhodám, které skýtají, aby si je vyzvedli na schůzi výboru KV Tatra Kopřivnice 18.2.09 . v konferenční místnosti na ZS. O distribuci ostatních licenčních karet z našeho okresu se stará pan M.Vyhlídal (Hodslavice). Pro rozhodčí pp. Špačka, Kunce, Riedla, ing. Zimu, Grabovského a ing. Škrabala jsou připraveny u pisatele tohoto oznámení.
Bř.Habarta,18.2.09Politika, politikaření a sport.

 

 

 

 

      Lidé se dělí na dva tábory, jedni si myslí, že politika a sport k sobě nepatří, druzí zase tvrdí, že tak jako každá lidská činnost i tyto dvě se navzájem prolínají.
      Já patřím mezi ty druhé, to ale neznamená, že s výsledkem tohoto vztahu bezvýhradně souhlasím. Měl jsem dokonce období, kdy jsem prohlašoval, že politika je největší sviňa na světě, a také Reagan, komunisti, kořalka, peníze, kolo a některé baby. Po odporném představení, které nám připravili zástupci politických stran, podílejících se na volbě prezidenta republiky mě dokonce napadlo, co by se stalo, kdyby politické strany neexistovaly. Nebylo by milionových dotací pro jejich činnost, nebylo by špinavostí, stát by vedli ti nejlepší odborníci, nikdo by nebyl nařčen z podvodů, lobingu a vůbec, bylo by na světě krásně. Kacířská a naivní myšlenka a musím připustit, že mít volbu a využívat ji ve všem, je ta nejlepší přednost demokracie. Blbé je akorát to, že žijeme ještě ve státě, kde se před 19 lety najednou neobjevilo 10 milionů lidí, prostých od špatných vlastností, povahově ryzích, pravdomluvných a že jsou to vlastně lidé, kteří
tady žili a jsou právě takoví jací jsou. A to platí i pro sport. Ve volejbale je to tak, že všichni registrovaní, hráči, činovníci, lékaři, maséři, trenéři, pokud chtějí svůj sport provozovat ve sdružení Českého volejbalového svazu, musí každoročně hradit licenční poplatky. Peníze přijdou na ústředí svazu a ten rozhoduje, kam je dále přepošle. Je na něm, zda a kolik jich zůstane tam, či onde, zda a kolik jich předá do středisek mládeže, na podporu reprezentace, nebo zda zbude i na výkonnostní sport, jak budou vypadat soutěže atd.
       Jak jsem již v minulých příspěvcích psal, ne vždy jsou rozhodnutí svazu přijata ve volejbalové obci s nadšením a zpěvem. Naopak, mnozí jsou odhodláni své připomínky a nesouhlas dát najevo tím, že budou volit jiný způsob. A jsem u podstaty článku. Nastalo volební období, kdy se v okresech, krajích a na ústředí bude volit, jakou cestou se volejbal bude ubírat pro další čtyři roky. V našich podmínkách to byla okresní volební konference, která proběhla v minulém týdnu a rozhodla o složení nového výboru a o kandidátech na krajskou volební konferenci (22.3.09). Tam se rozhodne o výboru a předsednictvu krajského orgánu a o delegátech na volební konferenci celostátního orgánu.
      Po zmíněné okresní konferenci mnoho změn nenastalo. Odstoupil dosavadní předseda a do nového výboru se "pochopitelně" nikdo nehrne. Zůstali tam K.Mráčková, M.Vyhlídal , L.Karásek a B.Habarta. Mnoho nápadů vzešlo z vystoupení O.Valenty, ale po pravdě na tom "okresu" se nedá mnoho, pro prospěch volejbalu v zemi, změnit.
      To na kraji, to už bude jiná káva. Doslechl jsem se, že o post předsedy se nebude ucházet dosavadní a zdá se, že kandidát bude jen jeden. A to je to, co se mi moc nelíbí. Nic proti novému kandidátu, ale jaksi mi tady právě chybí to, o čemž jsem výše psal. Právo volby mezi několika kandidáty, právo volby mezi jednotlivými vizemi a sliby. Budu-li přítomen, budu se těšit, že i jiné okresy přistupovaly k volbě svých delegátů na krajskou konferenci zodpovědně. Není přece jedno, kam bude český volejbal směřovat. Že je i v něm mnoho nejasného, špatného, neprofesionálního je nad slunce jasné. Ti zasvěcení mi dají určitě za pravdu.
Bř.Habarta,17.2.09
 


Někdy trochu zapomínáme

 

 

 

 

 

 

        na ty co se starají o mládežnický volejbal a kdo ho hraje. Napravím to tedy touto zmínkou o posledním mistrovském turnaji starších žaček, jež se konal v neděli 15.2.09 v Kopřivnici. Nemalá a mnohdy nedoceněná práce obou trenérů (manželů Havlových) už přináší opět ovoce. Naše žačky předvedly velmi bojovný výkon, dvakrát zvítězily a zejména výhra s ambiciozním celkem Mittal Ostrava zle pocuchala nervy jejich trenéra. V kolektivu, jak jsem si všiml, vyrůstají dvě dobré smečařky a jedna univerzálka, škoda jen, že výběr adeptů je omezený tím, jaké talenty jsou v té, či oné škole. Na škole 17.listopadu v Kopřivnici to dělají dobře. Jen houšť.
Bř.Habarta, 15.2.09


Smůla

 

 

 

 

 

 

     se lepí na paty našemu kmenovému hráči Tomáši Křístkovi, který je toho času na hostování ve druholigových Palkovicích. Ne dosti na tom, že měl nedávno autohavárii (naštěstí bez zdravotních následků), před týdnem si natrhl lýtkový sval a jeho sezona je u konce. Přáli bychom si, aby byl na mistrácích našich mužů alespoň jako nehrající kauč a pochopitelně si také přejeme, aby se brzy uzdravil.
Bř.Habarta, 8.2.09


Jsou vepředu

 

 

 

 

 

 

       a své soutěže v krajských přeborech mají dobře rozehranou. Řeč je o našich kadetech a juniorkách, kteří po měsíční zimní přestávce dnes (kadeti) a v neděli (juniorky) zahajují druhou část svých soutěží. Očekává se od nich útok na první příčky, neboť v těchto dnech se rozhoduje o tvorbě soutěží příštích, jak se bude hrát v ligách a kdo postoupí.
       Tak tedy dnes naši kadeti KV Tatra Kopřivnice nastoupí v předehrávaném dvojutkání na palubovce SOUs od 16 hod. proti odvěkému rivalovi, kadetům z Nového Jičína. Pro váš lepší přehled níže uvádím jejich postavení v tabulce po podzimní části.

Krajský přebor kadetů:

 

 

 

 

         1.  VK Opava                      15   1   47:11   31 bodů
2.  KV Tatra Kopřivnice      12   4   42:16   28
4.  TJ Nový Jičín                  8   7    27:24  23

  Juniorky jsou na tom ještě lépe. Ve školní tělocvičně 17.listopadu budou hostit družstvo Raškovic, které by je vážně nemělo ohrozit. To proto, že naše děvčata jsou na tom v tabulce podstatně lépe a zle šlapou prvnímu na paty. Posuďte sami.

Krajský přebor juniorek:

 

 

 

          1.  S.Frýdek-Místek            10   2   31:9     22 bodů
  2.  KV Tatra Kopřivnice       10   2   31:10   22
                               4.  S.Raškovice                     5   7   18:25    19

Bř.Habarta, 6.2.09


Přesto,

 

 

 

 

 

     že uplynulo pár hezkých týdnů je třeba, abych vás informoval o účasti našeho družstva na tradičním Vánočním turnaji v N.Jičíně (opravdu má tradici, vždyť pokud mě paměť nešálí, hrál jsem na něm i já, před 30 lety).
      Tedy, pár nadšenců, našich kamarádů se rozhodlo, že tu tradici neporuší a turnaje se zúčastní. Byli jimi M.Gilar a jeho syn, J.Pustka, F.Komorovský, Jirka Němec, T.Kvita a O.Bartoš a ve skupině s N.Jičínem-juniory, Odrami a Bílovcem zvítězili dvakrát(s Bílovcem a N.Jičínem starou gardou)) a s ostatními bohužel prohráli. Dlužno však říci po boji, vždy 1:2 na sety.
      Díky chlapi, že jste v tu sobotu 20.12.08 tam byli, zahráli jste si a zabojovali. Je z toho faktu zcela jasné, že volejbal v Kopřivnici stále žije.
Bř.Habarta,21.1.09
 


Změny termínů....

 

 

 

 

 

 

        Je známo, že naši kadeti hrají současně KP I.třídy a také 1.ligu v juniorské kategorii. Proto se také stává, že dojde k souběhu utkání, kdy stejné družstvo má odehrát svá mistrovská utkání na dvou, různých místech.
        Z tohoto důvodu se snažíme, aby kadeti hráli v jiných termínech, než souběžných. Prozatím je dohodnuto a schváleno, že 6.2. hrají doma s Novým Jičínem (16/18 hod.), 8.2. v Ostravě, 22.2. doma s Mosty u Jablunkova. V jednání je ještě utkání s Opavou a to na den 15.3.09.
Bř.Habarta, 18.1.09

 

Ach ti činovníci...

 

 

 

 

 

 

        V několika předešlých příspěvcích jsem Tě, milý čtenáři, informoval o tom, že se všeobecně čeká přiměřená reakce stávajících funkcionářů, odpovědných za chod, úroveň a dění v českém volejbalu.
        Volební období (čtyř let) končí a tak směrem zezdola se budou na okresních a krajských konferencích volit noví představitelé a nynější budou obhajovat "své činy". Ta novojičínská se bude konat dne 9.2.09 a pozváni jsou zástupci všech volejbalových klubů v okrese. Ti rozhodnou o složení nového výboru OVVS v Novém Jičíně a navrhnou delegáty  na krajskou konfernci, která se uskuteční 22.3.09 v Ostravě. Tam se zase rozhodne o složení nového orgánu, který bude řídit soutěže a dění v kraji Moravskoslezském. Z téhož uskupení se zvolí delegáti na konfernci ČVS.
       Jde tedy o to, koho zvolíme, komu dáme důvěru v konání příští. Povídá se, že nejvyšší okresní post chce opustit dosavadní předseda Josef Baar, je jisté, že o postavení předsedy KVS se ucházejí dva kandidáti, dosavadní předseda ing. Piprek a nový uchazeč ing. Nádvorník. Není také tajemstvím, že čáku na nejvyšší stupínek ČVS si dělají dosavadní šéf ing. Lébl a oponent ing. Kopecký.
       Počkáme si, co vše z tohoto předvolebního reje vzejde. Pravda je taková, že volejbal potřebuje změnu. Kde však hledat zástupce těch dosavadních činovníků nikdo neporadí. Stačí, když se ohlédnu do našich řad, do našeho klubu. Ale o tom snad příště.
Bř.Habarta, 16.1.09

 


Zpověď starého volejbalisty,
aneb za co může Urbánek.

 

 

 

 

 

 

      Turnaj skončil a myslím, že jako organizátoři jsme nezklamali. Všem, kteří trochu naznačovali, že býváme někdy až příliš "veselí" jsme dali pádnou odpověď. V pozdněvečerním sobotním uklízení a hodnocení jsme však zaznamenali nepříjemnou věc. Ústy prezidenta klubu se mi dostalo výtky, že naše juniorky nesouhlasí s obsahem článku "Jak jsme na tom?" (v Aktualitách), jehož jsem autorem. Ani ve snu by mě nenapadlo, že dobře míněná slova, které jsem ve zmíněném článku volil, budou možnou příčinou trenérského odchodu, jak bylo prezidentem naznačeno.
      Druhý den jsem se, ve snaze vylepšit si skleslou náladu rozhodl, že navštívím koncert Borise Urbánka a jeho hostů ve štramberském komorním sále "U Písařů" a udělal jsem dobře. Skvělá muzika, špičkový Michal Žáček na sopránsaxofon a flétnu, s citem zpívající Tereza Polk černé pleti mi udělali radost. Výběr skladeb od S.Wondera, přes N.Jones, C.Coree,R.Charlese a ostatních mi dali zapomenout na všední dny, na zbytečné rozmíšky, starosti o volejbal a dobrá nálada mě neopustila dodnes, kdy tento příspěvek píšu. Nechť jsou toho důkazem i závěrečná slova tohoto příspěvku. Mluvte lidé se sebou otevřeně, ne prostřednictvím druhého, nebojte se ničeho, ta doba už skončila. Na rozdíl od Julia Fučíka vyhlašuji: Lidé, už nebděte.
Bř.Habarta, 12.1.09

 

      


Konec dobrý, všechno dobré.

        Přes všechny obtíže, při přípravě dalšího ročníku Mezinárodního turnaje juniorů a juniorek se nakonec pořadatelům podařilo přilákat v sobotu 10.1.09 do haly SOUs v Kopřivnici na 110 volejbalistů a volejbalistek juniorského věku, aby se poprali o vítězství v turnaji.
         Z Polska přijela dvě družstva z Bielska-Bialej, která sama o sobě zajišťovala špičkovou úroveň, Exligoví dorostenci z N.Jičína a domácí junioři KV Tatra Kopřivnice z ligy prvé. Velmi vyrovnané boje s velmi dobrou úrovní trvaly až do odpoledních hodin, aby vítězství v kategorii juniorů si nakonec odnesli hráči SMS Bielsko Biala.


Pořadí juniorů:   1. SMS Bielsko-Biala
                           2. TJ Nový Jičín
                           3. KV Tatra Kopřivnice
                           4. TOP1 Bielsko-Biala
Výsledky našeho družstva:
KV Kopřivnice- N.Jičín 3:2,  -SMS Bielsko-Biala 1:3,  -TOP1 Bielsko-Biala 1:3.


         V kategorii juniorek startovalo 6 družstev a jejich sportovní úroveň byla, oproti chlapcům, různá. I v dívčí části turnaje se hrálo systémem "každý s každým" a nejlepším se pozásluze stalo družstvo Frenštátu p.R., startující v 1.lize juniorek.

Pořadí juniorek:   1. TJ Frenštát p.R.
                             2. KV Tatra Kopřivnice
                             3. TJ Kunčice p.O.
                             4. S.Raškovice
                             5. Mosty u Jablunkova
                             6. TJ Opava-Kylešovice
Výsledky našeho družstva:
KV Kopřivnice - Kunčice 2:0,  -Mosty u J. 2:0,  -Frenštát p.R. 1:2,  -Raškovice 2:0,  -Kylešovice 2:0.


  Ne nepodstatnou částí turnaje byla i společenská setkání s trenéry a navázaná spolupráce s nimi, o stravování se starala rodina Rýdlova a dlužno podotknout, že starostlivě, poděkování za obětavou pomoc zaslouží kromě všech co jakýmkoliv způsobem a dobře pomáhali, zejména M.Veřmiřovský a "jeho" zapisovatelky a také J.Pustka, který se se svými kadety a juniory staral o veškerou technickou vybavenost turnaje.
           Na závěr jen malá poznámka. Mrzí mne, že naši junioři, na rozdíl od juniorek jakoby opovrhli dobrými mravy, když nastoupili v tričkách různých barev, bez označení čísly a bez reklam sponzorů, kteří mládežnický volejbal dotují. Škoda, myslím, že by jim krásné dresy, které mají ve dvou barevných vyhotoveních slušely více.
Bř.Habarta, 11.1.2009Bude se nač dívat.

      Řeč je o Mezinárodním turnaji juniorů a juniorek ve volejbale ve sportovní hale SOUs v Kopřivnici v sobotu 10.1.2009. Sice se několik družstev omluvilo z účasti (Sokol Vídeň, AZS Myszków, Olomouc i Opava), přesto v chlapecké části shlédneme vždy skvěle připravená družstva Bielsko-Bialej, naše rivaly z EX ligy a z Nového Jičína, také by měli dorazit chlapci z DHL Ostravy, Frýdku-Místku a další. Bude to dozajista výborná příležitost pro všechny, neboť další týden již budou startovat v mistrovských soutěžích.
       Dívčí družstva budou zastoupena nejlepšími celky z KP Moravskoslezského kraje z míst, kde to s holkami opravdu umí. Přijedou z Bílovce, Frenštátu, Frýdlantu i z Frýdku-Místku.
       Budou připravena 4 hřiště, bufet má na starosti firma Rýdl Milan, pozvali jsme místní kabelovou televizi i představitele města, budou rozdány dvě sady cen pro nejlepší tři družstva. Přijďte páni i dámy, volejbal bude krásný a to nejen proto, že startují i juniorky.
Bř.Habarta, 8.1.09Mladí, začínají nejdříve...

      Oba naše mládežnické celky mužského pohlaví začínají jako první a protože startují současně v 1.lize juniorů a KP kadetů (ti dříve narození) budou se některé zápasy KP odehrát místo v sobotu, která je hracím dnem juniorů tak v neděli.

Domácí zápasy juniorů - soboty, hala SOUs, začátky v 10 hod.:

 

 

 

 

14.2.09  Rychnov n.Kněžnou
21.2.09  UP Olomouc
14.3.09  Ústí nad Orlicí

Domácí zápasy kadetů, hala SOUs, začátky v 10 hod.:
14.2.09  TJ N.Jičín                          asi neděle 15.2.09
21.2.09  TJ Mosty u Jablunkova     asi neděle  22.2.09
14.3.09  VK Opava                           asi neděle  15.3.09
28.3.09  DHL Ostrava


 Přejme všem hráčům a trenérů dobrý vstup do druhé části svých soutěží, oplývejte zarputilostí a bojem. Budete-li tyto atributy používat, pak i když někdy prohrajete, bude to po boji.
Bř.Habarta, 8.1.09
Venkoncem, je to jen hra.

      Horko těžko jsem sháněl informace, zda a jak startovali naši muži na tradičním turnaji ve Fryčovicích. Podařilo se a jakoby s omluvou za výsledek, který tentokrát nepatřil k nejzářivějším se mi doneslo, že za Tatru "čtyřicátníků" nastoupili P.Hyvnar, J.Pustka, Z.Lichnovský,K.Štěpánek, Z.Grabovský a M.Žárský. Tedy skupina hráčů, kteří volejbal hrát umějí (mnozí z nich hráli dorosteneckou ligu, pravda před 22 lety) a tak za skutečnost, že neskončili na nejvyšších příčkách může určitě jech momentální indispozice, či malý počet hráčů. Tento fakt však nemůže ohrozit jejich další možnosti, neboť je obecně známo, že pravidelně sportují. A nakonec - vždyť je to jen hra, v níž ne všichni mohou být vítězové.
Bř.Habarta, 8.1.09Zastav se a ohlédni se...

 Někdo mnohem chytřejší než já, někdy dávno přede mnou pronesl moudrou větu "vždy, když stoupáš vzhůru slušně pozdrav, protože nikdy nevíš koho potkáš, až budeš sestupovat dolů".
       Měli jsme s J.Konůpkou na paměti tato slova, když jsme se rozhodli navštívit "Dolu" Cochlara (pro neznalé - perzonu volejbalu v Kopřivnici), abychom se poptali na zdraví a dodali mu znovu chuť do života, který mu, jak známo, nepřináší jen radosti. Pozvali jsme jej k účasti na turnaji v sobotu 10.1. a vyřizujeme tímto pozdravy všem.
Bř.Habarta, 6.1.09
Nič už nie je také, aké bolo pred tým...

         Pravda, Jana Kirschner zpívá ve své písni o lásce a problémech s ní, já použiji význam tohoto slovního spojení pro volejbal. Byl jsem totiž o tomto prvém letošním víkendu v Ostravě na tradiční, snad již 25. ročníku Křišťálové vázy turnaje juniorek. Tentokrát sice jako komisař při hodnocení nových adeptů rozhodcovského řemesla, nicméně povšiml jsem si, že letos nepřijela universitní družstva ze Spojených států amerických (světe div se, v Americe docházejí peníze), ze zahraničí se dostavila jen dvě družstva ze Slovenska a z kvalitně obsazovaného turnaje se stal turnaj obyčejný. Z Čech a z Prahy se neúčastnil nikdo a tak úroveň zajišťovaly týmy z Brna, Olomouce, domácí Mittal, Přerov, Uh.Hradiště, Jihlava, celkem tedy 20 družstev, místo jindy přítomných až 40.
         Posteskli jsme si všichni, co do volejbalu ještě "dělají", probrali jsme příčiny,od nepochopitelných kroků pánů, kteří volejbal řídí v Praze, až po celkový malý zájem tělocvikářů ve školách, rodičů, kteří chtějí ve svých dětech vidět jen Jágry, Federery, či Čechy (myslím tím brankáře v Chelsea). Proč dává mládež přednost florbalu a ostatním "novodobým" hrám, proč vyrůstají děti v rodinách neohrabané, proč nejsou ve městech a sídlištích a také na vesnicích venkovní hřiště, proč se i funkcionáři a trenéři tak těžko shánějí, proč dávají městští radní zelenou a prostředky pro nákup injekčních stříkaček návykovým dětem a nepodporují více jejich pobyt a výuku sportu pod dohledem trenérů, proč jsou lidé takoví jací dnes jsou, zahleděni ke svým finančním úspěchům, nemorální, vypočítaví, ....
         Odpovědi jsme našli, jen je neumíme uvést do života. Nemáme sílu a možnosti jak naše argumenty zprostředkovat ostatním. Také nejsme naivní, abchom si mysleli, že před 19 lety se vše špatné rázem změnilo v dobré, že  naši zemi nyní obývají lidé jiní, s daleko ryzejšími vlastnostmi. Žijí zde stejní lidé, vlastnosti jsou úměrné tomu, v čem jsme před těmi 19 lety žili. Mnozí se chopili příležitosti vydělávat nečestně a podvody a excesy našich státních představitelů jim dávají za pravdu, že se vydali správným směrem.
          A tak slova písně Jany Kirschner bohužel platí i dnes, po osmi letech od svého vzniku. Já na to jen, že takový je život a pokud jej nechceme změnit k lepšímu - dobře nám tak.

          Aby Vám, milí čtenáři, vše co jsem popsal nepřipadalo tak pesimistické, dovolte, abych Vám popřál (jestli ještě čtete a zamýšlíte se nad mými příspěvky) do nového roku , aby vaše výdaje nikdy nepřekročily míru příjmů a taky aby příjmy byly takové, abyste si mohli koupit léky a byli zdraví.
Bř.Habarta, 4.1.2009
Jak jsme na tom?

       Připadám si divně, ještě dvakrát se vyspím a je Štědrý večer a já "otravuji" z dalšími aktualitami. Nicméně, život se po posledních letošních smečích nezastavil, soutěže našich družstev budou po krátké přestávce pokračovat a je tedy čas na malé zamyšlení, zda jsme na sportovním poli dosáhli všeho, čeho jsme chtěli.
 
        Muži ukončili letošní část svého Krajského přeboru I.třídy na 5.-6. místě (v závislosti na nestejném počtu utkání svých soupeřů). Zaznamenali výsledky, které připomínali sinusoidu. Nejprve pomalý vzestup, pak snadná vítězství, aby pak končili v nevýrazných výkonech. Škoda, mohli mít více než 8 vítězství se skórem 31:36.  Zdá se, že se do družstva pro druhou část soutěže, která začíná 24.1. a končí 21.3.09 navrátí Jakub Hykel a také Tomáš Křístek, jemuž skončí hostování v Palkovicích. Myslím, že s těmito hráči (a možná i s T.Uherkem, který je na tom s hostováním stejně jako T.Křístek) by se naši mohli nakonec posunout na 3. místo v KP I.tř. Taky by bylo možná záhodno sáhnout "do kapsy" S.Sykaly a postupně zapojovat do mistrovských utkání i nejlepší z juniorů (Holub, Kopečný, Sykala), ale to je problém na jiný příspěvek. 

        Podobně jako muži i junioři, startující víceméně v kadetském věku v 1. lize se "rozjížděli" pomalu. Konec první části bojů v základní skupině, kde startovalo 6 družstev už byl ve znamení zlepšené formy a zejména dvojí vítězství  v závěru soutěže na půdě prvního v tabulce (Opavy) bylo velmi potěšitelné. Junioři tedy zaznamenali 8 vítězství a stejný počet porážek při skóre 32:33. Protože neskočili první, budou dále startovat ve skupině o udržení v lize, která začíná zápasy na domácím hřišti 24.1.2009.

       Téměř stejné družstvo, které hraje v 1. lize, startuje s malým omezením i v KP I.třídy kadetů. Jejím největším soupeřem je Opava, která vede tabulku, leč naši jsou těsně druzí se třemi porážkami a 13 vítězstvími, při skóre 42:16. Ve své soutěži budou dále pokračovat "až" 7.2. a skončí ji 4.4.2009. Mají , zdá se, dostatek času, aby se pokusili svou výkonnost vylepšit tak, aby Opavu ještě zle potrápili.

       Juniorky, startující také v Krajském přeboru I.třídy jsou v tabulce první poloviny soutěže na 2.místě, když mají stejný počet vítězství a porážek  (9 a 1) jako první Frýdek-Místek B. Bylo by dobré, jak tvrdí všichni, kteří juniorkám fandí, hráčky více motivovat a to prý by se podařilo, kdyby ke družstvu přišel trenér mužského pohlaví. ( Pozor, poslední věta vytváří asociace a možnost vysvětlit si její význam jinak, než mínil autor). Prý prostě chybí autorita a tvrdá ruka. Druhé místo je totiž sice hezké, ale juniorky mají navíc. To se ukáže 1.2. kdy začínají a 1.3.2009, kdy soutěž zakončí.

        Naše nejmladší volejbalistky - starší žačky hrají v krajském přeboru způsobem, jehož  vysvětlení by si vyžádalo dalších 14 vět. Proto jen krátce - jsou nyní na 7. místě (z 20 zúčastněných) a v závislosti na svých výsledcích hrají tu v lepší skupině o nejvyšší příčky, tu v horší skupině o přičky nižší. Žačky se líhnou v tradiční baště mládežnického dívčího volejbalu na škole 17.listopadu a tam se volejbal vyučuje dobře. Jen kdyby byli lidé jiní. Však víte, člověk člověku..., zvlášť když se druhému daří a prvnímu ne. A to platí i v učitelském sboru, protože i učitelé jsou lidé.
Bř.Habarta, 22.12.08

 

        

       
      

Ve volejbalu to vře !


          Není tajemstvím, mezi lidmi, pohybujícími se kolem barevného míče, že vzrůstá napětí, vznášejí se připomínky častěji než jindy, lidi se najednou oslovují, i když se před tím sotva pozdravili. A to vše, prosím, z jednoho, či ze dvou důvodů.
             Ve volejbalových orgánech se chystají volby. Nejprve 24.3.09 do KV Moravskoslezského volejbalového svazu a pak následně ty pro nejvyšší stupně volejbalových bosů, tam daleko, tam v Praze, někdy v květnu téhož roku.
              A světe div se. Doneslo se mi, že horkým kandidátem na post nejvyššího je Fr.Kopecký (starší ho znají i jako hráče v KV Tatra Kopřivnice). To by se však A.Lébl musel vzdát. A vzdát se všeho u něj asi jen tak nepůjde. Vzpomeňte na urputné boje, které musel svést s kritiky jeho počínání v hospodaření svazu, marketingem s Asociací volejbalových klubů. Nepřátele má, chudák, všude kam se člověk podívá. Proto se snad dá vysvětlit jeho arogance, nechuť poslouchat jiné než své názory.
              Proč o tom píši? Protože vše je dokonale propojeno a nastalé situace mnohokrát probrány. Ono totiž vůbec není jedno, kdo se stane předsedou předsednictva MS KVS. Bude-li jím i nadále J.Piprek, bude s největší pravděpodobností volit A.Lébla (před týdnem jel náhodou kolem Ostravy, tak se stavil). Zvítězí-li nový kandidát, oporu bude mít asi F.Kopecký. Počkáme si, my normální a málo významní, na to jak to dopadne. Co nám zbývá. Naše postoje budou při volbách prosazovat jiní.
               A co si myslím já? Pokud přinese změna v osobě i změny ve stylu práce, v komunikaci s lidmi,  v otevřenosti k problémům, v přijímání názorů jiných pak jsem pro změnu. Věřte, poslední léta ve volejbalovém dění jsou u některých obětavých lidí příčinou naštvání a odchodu z volejbalu. Přitom by měli odejít ti, co mezi ně nepatří. Pochlebovači, patolízalové, donašeči, nicnedělálkové,  Ano i takoví jsme. Proto jsem pro změnu.
Bř.Habarta, 16.12.08


Byl jsem při tom,

       když se naši muži rozhodli, společně s jejich manželkami, přivítat Vánoce v recesním duchu, tentokrát s vánočními písničkami a dobovým zpěvem tehdejších našich pěveckých hvězd (které nikdy nehasnou). Ba co víc. Přichystali se na sobotu 13.12.08 báječně. Téměř všichni (ženy nevyjímaje) byli v pyžamech, někteří v natáčkách, či županech. Z materiálů převládal bílý satén, bavlna, v případě Baryho bylo vidět, že jeho saténový župánek byl nedávno zakoupen, neboť bylo na něm znát, že sklady ještě drží. Hitem letošní besídky se staly apartní čepičky proti prochladnutí. Vrcholem předváděných modelů se stala pláštěnka Pétě, která sice nebyla pyžamem, zato se mohla hodit v pozdních hodinách zvlášť proto, že byla omývací. Aby atmosféra blížících se svátků byla dokonalá, každý účastník párty přinesl dárek pod stromeček, aby si jej jiný třeba vylosoval. Tak se stalo, že Jirka Š. dostal dámské papuče, které okamžitě směnil za láhev tekutiny neznámého obsahu, velikán Roman B. byl ale s dětským pískátkem za 4.80 Kč náramně spokojen, také Petr H. nahlas projevil spokojenost s čokoládovými mikuláši a dokonce o dárku prohlásil, že si jej vždycky přál.
      Pak se zpívaly koledy a zábava (asi pod vlivem účinku zelené kořaly) se rozjížděla. Chlapi popadli své baby a jali se pokoušet se o pohyb, zvaný tanec. Koláčky (vyhlášené od paní Bajerové), gulášek, zákusky, pivečko, vepřové výpečky a mnoho dalších pochutin, to vše dotvářelo rámec přátelského večera.
      Večera, který jsem však musel opustit. Chřipka je sviňa a tak jsem ve 21.30 sypal domů do postele a přitom jsem věděl, že ještě o mnoho zážitků přijdu. O nich se snad dozvím později a kdyby se tak stalo, podělím se s nimi s Vámi, čtenáři.

Bř.Habarta, 13.12.08Jak dál?

     Podáváme informaci všem, co sledují naše juniory v 1.lize a nevědí co bude dál.
       Pravda, rozpis pokračování soutěže byl kompetentním orgánem vydán, přesto jsem požádal řídícího soutěže o přesný výklad. Tak tedy platí to, že družstva, umístivší se ve skupinách G a H (naše skupina) na 2. až 5. místě v základní části budou hrát v nové skupině a to čtyřkolově, když výsledky ze základních skupin se započítají. Ke konci této skupiny pak družstva ze 6. až 8. místa a dvě družstva ze všech skupin s nejmenším počtem bodů sestupují do krajského přeboru.
       Situace, dnešní den, vypadá takto. Naši dne 13.12.08 ještě zajíždějí do Opavy a nemohou ji již ohrozit v postupu do finálové skupiny.
       Naši junioři tedy budou hrát ve skupině o udržení v 1.lize s družstvy z Rychnova n.K.,Ústí n.O, Olomouce ze skupiny G a s ostatními účastníky vlastní skupiny H, kromě postoupivší Opavy.
       Domácí zápasy se uskuteční ve dnech: 24.1., 14.2., 21.2 a 14.2.2009.
Bř.Habarta, 8.12.08Co čert nechtěl...
 
       Je už nad slunce jasné, že klubová Vánoční besídka proběhne. Je také jasné, že se jí nemohu zúčastnit. Bylo by nefér a stalo by se rodinnou rozbuškou, kdybych na kolonu synova vnuka šel a na kolonu dceřina ne.
        Takže onoho 19.12.budou všichni volejbalisté v tělocvičnách školy 17.listopadu a já v Kulturním domě. Je to k vzteku a proti kadetům v tradičním utkání výboru a starších  nenastoupím. Nezúčastním se přátelských debat o rozvoji volejbalu v Kopřivnici, o jeho problémech a úspěších. Nicméně svět se nezboří a život půjde dál. Je také nasnadě, že nejsem nenahraditelný a parta kolem M.Gilara a J.Konůpky dovede při přípravách akce pořádně zabrat. Když se k nim připojí i další členové výboru, bude zřejmé, že se akce vydaří.
        Přeji všem, kteří se jí zúčastní, hráčům, pozvaným či náhodně přišedším, hostům a organizátorům hezké chvíle při vánočním rozjímání...
Pro vysvětlení: Kolona - to je volné seskupení mladých lidí za účelem výuky tance, kdy se partneři dotýkají a objímají, na rozdíl od "pohybů" vykonávaných na diskotékách, kdy partneři mají ruce v kapsácha jsou v protilehlých rozích sálu.
Bř.Habarta, 5.12.08Statistiky.

       Blíží se konec roku vážený čtenáři, je čas na bilancování. Jsou už to dva roky co společně sdílíš s námi, tvůrci těchto volejbalových stránek, úspěch či nedostatky v naší práci.
       Že těch prvních symptomů je více, naznačují statistiky, poskytnuté ovládacím centrem estránek.cz, u nichž jsme zaregistrováni. Tedy pár čísel.    

        Nejnavštěvovanějším měsícem v letošním roce byl listopad, kdy vás čtenářů bylo na 1230. Za posledních šest měsíců navštívilo naše stránky 5822 čtenářů. Rekordním dnem se stal 3. listopad 2008, kdy stránky navštívilo 71 návštěvníků.
       Chceme, aby naše práce měla i nadále smysl. K tomu, aby stránky byly navštěvovány je třeba, aby byly aktuální a čtivé. Proto, milý čtenáři promiň, že se někdy snaha o zmíněné projeví tím, že s obsahem článků nesouhlasíš. Stane-li se to, neváhej a napiš do rubriky Diskuze o všem možném a nemožném, rádi svou práci vylepšíme.
        Dnes spravujeme stránky, které obsahují na dvacet rubrik, 546 fotografií v 16 fotogaleriích. To, že jsou stále činné a rozvíjejí se ku prospěchu je i tvoje zásluha, čtenáři.
 Děkujeme Ti.
Bř.Habarta, 2.11.08Chystáme turnaj.

       Sobota 10.1.2009 bude pro organizátory Mezinárodního turnaje juniorů a juniorek opět zkouškou jejich schopností. Pozvána jsou družstva, startující v ligových soutěžích a v KP, nebudou chybět i polské "družyny", jejichž účast vždy zvedne kvalitu o jednu příčku vzhůru, očekává se příjezd 100 hráčů a hráček, takže bufet bude muset být dobře zásoben. Ještě zbývá doladit pár důležitých drobností, pozvat rozhodčí, vyhotovit diplomy, zakoupit ceny, připravit dokumentaci turnaje, pozvat hosty a místní televizi atd, atd.
       Kopřivnický volejbal budou zastupovat naši junioři, hrající v současnosti ve skupině H 1.ligu a také juniorky, které jsou toho času v KP na druhém místě.

Bř.Habarta, 2.12.08

      


 Dobrá zpráva ...
     
           Vždy, kdy člověk zjistí, že zdraví jeho blízkých a známých je ohroženo nemá dobrý pocit. Ten opačný (pocit) zažívají všichni ti, co znají O.Havla, dlouholetého trenéra všech složek volejbalu v Kopřivnici. Před několika týdny se jemu a doktorům podařilo úspěšně absolvovat operaci, toho času se zotavuje, ba co víc, už je opět mezi svými, mládeží, aby je učil tomu co mu učarovalo. Volejbalovému umění.
Bř.Habarta, 23.11.08Vánoční besídka za dveřmi !

    
Po loňském úspěchu prvého klubového setkání hráčů, hráček, trenérů, funkcionářů a ostatních členů klubu bylo rozhodnuto, že se v této tradici, předvánočního sportování, rozjímání a přijímání nových nápadů bude pokračovat.
 
To letošní proběhne v tělocvičnách ZŠ 17.listopadu v pátek, 19.12.2008 od 16 hodin . Všichni, kdo si budou chtít  zahrát v turnaji nechť se připraví, že do poslední chvíle nebudou vědět, jaké spoluhráče jim los přisoudí. Zda dojde k tradičnímu přátelskému měření sil mezi kadety a výborem KV není ještě jisté. Také není znám rozsah drobného občerstvení a také se neví, zda pořadatelé, jako loni, dají přednost vánočnímu punči, štolám, cukroví a doprovodným písničkám s vánoční tématikou.
         Tímto zveme všechny členy klubu, ty výše vyjmenované i nevyjmenované, aby se společně, ne však přísně organizovaně, jen tak, s radostí a pokorou přišli rozloučit s končícím rokem 2008.
Bř.Habarta, 19.11.08


 

 

 

 

 
 

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
<< duben / 2019 >>